Poznaj nasz gabinet | Betterdent

Poznaj nasz gabinet

Zachęcamy do udziału w akcji „Poznaj nasz gabinet!”, podczas której dziecko wraz z rodzicem, pod okiem higienistki stomatologicznej, będzie mogło zapoznać się z gabinetem zaglądając w „każdy jego kąt”, usiąść na fotelu oraz nawiązać miłą relację z personelem.

Czemu tak ważne jest, aby dziecko dobrze czuło się u dentysty?

  • To jak dziecko będzie kojarzyło gabinet stomatologiczny, ma wpływ na zdrowie jamy ustnej w późniejszym życiu.
  • Uraz do wizyty u dentysty może spowodować, że dziecko będzie unikać kontroli stomatologicznych jak ognia, co bardzo negatywnie odbije się na stanie jego jamy ustnej.
  • Ubytki w zębach mlecznych znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia próchnicy w zębach stałych, dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat zaprzyjaźnić dziecko nie tylko ze szczoteczką i pastą do zębów, ale również ze stomatologiem.

Kiedy na pierwszą wizytę?

Pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć między 6-12 miesiącem życia, czyli w momencie, kiedy w buzi dziecka pojawiają się pierwsze ząbki. Bardzo ważne jest, aby na wizytę wybrać się, zanim pojawi się jakiś problem tj. ból czy widoczna próchnica.

Czemu to takie ważne?

Idąc do dentysty w momencie, kiedy dziecko nie ma żadnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej, dajemy mu możliwość zapoznania się z gabinetem, bez bólu i strachu. To bardzo ważne, ponieważ wówczas od samego początku nie obciążamy dziecko negatywnymi wspomnieniami związanymi z dbaniem o zęby. Pierwsza wizyta (zwana adaptacyjną) ma na celu:

  • nawiązanie relacji stomatolog-rodzic-dziecko
  • zapoznanie dziecka z gabinetem i fotelem dentystycznym i wzbudzenia jego ciekawości sprzętami, które znajdują się w gabinecie
  • poinstruowanie rodzica o tym, jak należy dbać o zęby dziecka oraz sprawdzenie, ile ząbków jest w buzi małego Pacjenta.

Warto dodać, że wizyty adaptacyjne powinny przebiegać swobodnie i bez przymusu. Czasem pierwsze wizyty kończą się w korytarzu i dopiera za 2-3 razem udaje się zrealizować cały plan.

Takie wizyty procentują w przyszłości. Dziecko, które wie jak gabinet stomatologiczny wygląda w środku, jakie są tam sprzęty, kto tam pracuje i o co chodzi w higienie jamy ustnej, przed zabiegami jest spokojniejsze. Łatwiej jest też je przekonać do wizyty kontrolnej. A  zdrowe zęby u dziecka to zdrowe zęby u dorosłego.

Na bezpłatne wizyty obowiązują rezerwacje telefoniczne.