Stomatologia dziecięca | bezstresowe leczenie najmłodszych

leczenie dzieci

Stomatologia dziecięca, inaczej pedodoncja, zajmuje się leczeniem oraz profilaktyką dzieci od pierwszego miesiąca życia do momentu, aż u dziecka pojawią się stałe zęby. To bardzo ważna i delikatna dziedzina stomatologii, ponieważ jakość wczesnych relacji i wspomnień związanych z gabinetem stomatologicznym rzutuje na całe późniejsze życie.

stomatologia dziecięca

Kiedy z udać się z dzieckiem pierwszy raz do dentysty?

Wbrew pozorom nie wtedy kiedy coś boli lub zaobserwujemy jakiś problem w jamie ustnej dziecka. Pierwsza wizyta powinna odbyć się między 6 a 12 miesiącem życia. Taka wizyta ma na celu zapoznanie dziecka z gabinetem. Chodzi o oswojenie z nową sytuacją, pomieszczeniami, zapachami i ludźmi. Takie doświadczenie jest możliwe tylko wtedy kiedy nic nie boli i nie trzeba wykonywać żadnego zabiegu.

Takie „bezzabiegowe” wizyty dziecka w gabinecie nazywają się wizytami adaptacyjnymi.

Czemu takie ważne jest dbanie o zęby mleczne?

To częste pytanie, jakie pada podczas wizyt: czemu dbać o zęby, które i tak wypadną za chwilę, a na ich miejsce pojawią się nowe? Tu trzeba zdać sobie sprawę, że stan zębów mlecznych ma gigantyczny wpływ na późniejsze zdrowie zębów stałych. Problemy z zębami nie miną, kiedy wypadną mleczaki. Próchnica to choroba, która ma zdolność do przenoszenia się – zęby mleczne mogą “zarazić” zawiązki zębów stałych, które już po wyrżnięciu mogą boleć. Próchnica i stany zapalne w jamie ustnej mają również wpływ na ogólne zdrowie organizmu.

Jak leczymy najmłodszych?

Z wielką uwagą, cierpliwością i delikatnością. Nasi lekarze odpowiadają na pytania i pozwalają pobawić się sprzętami w gabinecie. Starają się zainteresować dziecko i sprawić, że wizyta będzie ciekawa. Traktujemy naszych najmłodszych pacjentów, ich lęki i obawy poważnie. 

Wierzymy, że dziecko, które zostanie właściwie zaopiekowane, nie będzie odczuwało lęku i lepiej zadba o zdrowie swojej jamy ustnej. To inwestycja, która zaprocentuje w przyszłości zdrowym, pięknym uśmiechem i co za tym idzie zdrowszym organizmem. 

Jakie zabiegi są wykonywane najczęściej?

W stomatologii dziecięcej wykonuje się podobne zabiegi jak w przypadku dorosłych. Najczęściej wykonywane są:

  • lakierowanie/fluoryzacja zębów – to profilaktyka, która wzmacnia szkliwo zęba,
  • lakowanie zębów – typowo profilaktyczny zabieg, który ma na celu zabezpieczenie zębów przed próchnicą poprzez nałożenie na bruzdy zębowe specjalnego laku, który utrudnia odkładanie się płytki nazębnej i ułatwia czyszczenie, 
  • wypełnienia ubytków zębów mlecznych, wykonywane specjalnym materiałem,
  • profilaktyka wad zgryzu prowadzona aparatami ruchomymi.

Głównym celem stomatologii dziecięcej jest zapobieganie chorobom jamy ustnej. To, w jakim stanie są zęby mleczne dziecka, rzutuje na to, jak będą wyglądały jego zęby stałe. Z kolei zdrowie zębów przekłada się na zdrowie całego organizmu