Implanty targówek | bezpiecznie i profesjonalnie | BetterDent

implantologia

Obecnie implanty zębowe zyskują bardzo dużą popularność. Nic dziwnego, ponieważ to bezpieczna forma leczenia, która w estetyczny sposób pozwala na uzupełnianie braków zębowych. Niemniej jednak wokół tej nowoczesnej technologii narosło wiele mitów i niedopowiedzeń. Na czym więc polega leczenie implantologiczne?

implanty zębowe

Implanty zębowe to specjalne śruby, które wkręca się w kość, aby imitowały korzenie zębowe. Na nich, za pośrednictwem łącznika, opiera się koronę, która zastępuje ząb. Obecnie pacjenci wybierają implanty wykonane z dwóch rodzajów materiałów:

  • tytanowe – to najdokładniej sprawdzona forma implantu, która ma już za sobą ponad pół wieku historii,
  • cyrkonowe – nazywane też ceramicznymi, są nowszą alternatywą dla implantów tytanowych.

Implanty zębowe są dobrze tolerowane przez organizm człowieka (wykazują tzw. wysoką zgodność biologiczną). Są też bardzo odporne, zarówno na warunki panujące w jamie ustnej tj. kwasy z pożywienia, jak i obciążenie mechaniczne podczas żucia. Co prawda nic nie jest równie dobre, jak własny ząb, ale z dostępnych opcji, które mogą zastąpić lukę powstałą po stracie własnego zęba, implanty są najdoskonalszą opcją.

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu?

Wszczepienie implantu zazwyczaj odbywa się kilku etapowo. W pierwszym kroku chirurg implantolog wykonuje dokładne badanie. Oceniana jest kondycja jamy ustnej oraz potrzeby pacjenta. Bardzo istotny przy zabiegach z implantami jest stan kości, w której umieszczony ma być implant. W tym celu wykonuje się zdjęcia RTG (punktowe i pantomograficzne), czasami też niezbędna okazuje się tomografia komputerowa. Na tej podstawie lekarz proponuje Pacjentowi najlepszy wariant leczenia. Od tego momentu implant zakłada się w 3 krokach.

implanty zębowe jak wygląda leczenie

 

Krok 1: wszczepienie implantu

Wszczepienie implantu wbrew pozorom jest zabiegiem bezbolesnym (wykonywanym w znieczuleniu miejscowym) i stosunkowo szybkim. Implantacja trwa, w zależności od stanu kości i liczby wszczepianych implantów, od 30 min do 2 godzin. W trakcie zabiegu implantolog umieszcza implant w kości i zaszywa dziąsło.

Po wykonaniu implantacji lekarz udziela pacjentowi wskazówek odnośnie dalszego postępowania. Są one bardzo podobne do tych, które pacjenci otrzymują po innych zabiegach chirurgicznych wykonywanych w jamie ustnej (np. po usunięciu zęba). Po zabiegu implant musi mieć czas, aby zintegrować się z kością. W zależności od indywidualnych cech pacjenta tj. stan jamy ustnej, wiek, czy ogólna kondycja, trwa to od 3 do 6 miesięcy.

Krok 2: odsłonięcie implantu

Kiedy implant zębowy skutecznie zrośnie się z kością, lekarz odsłania go z dziąsła i zakłada śrubę gojącą. Ma ona za zadanie przyspieszyć gojenie i wymodelować dziąsło pod założenie korony. Po zabiegu odsłonięcia, dziąsło potrzebuje około 14 dni na pełną regenerację.

Krok 3: finalizacja zabiegu

Ten krok w zasadzie dzieli się na dwie części. W części pierwszej podczas wizyty pobiera się wycisk protetyczny. Lekarz ustala z pacjentem szczegóły tj. kolor sztucznego zęba, mostu bądź protezy. Po wizycie cała praca przenosi się do laboratorium protetycznego, gdzie specjaliści wykonują pracę „szytą na miarę” dla konkretnego pacjenta.

W drugiej części lekarz montuje wykonaną w laboratorium pracę za pomocą łącznika na implancie. I… to w zasadzie koniec zabiegu.

Czy coś jeszcze powinienem wiedzieć o implantach?

Leczenie implantologiczne kończy się sukcesem w blisko 100% przypadków (w zależności od badań odsetek waha się od 92% do 98%). Prawidłowo przeprowadzone leczenie jest bezpieczne i praktycznie bezbolesne dla pacjenta. Implanty są zdrowszą alternatywą dla mostów, które wymagają ingerencji w sąsiadujące zęby (nierzadko spiłowania ich) i dodatkowo je obciążają. Na implantach można oprzeć protezy zębowe i mosty. Płatność za implanty odbywa się w dwóch częściach – najpierw płaci się za cześć implantacyjną, następnie za część protetyczną. W naszej klinice stosujemy implanty najlepszej jakości, renomowanej niemieckiej firmy Osstem, które objęte są dożywotnią gwarancją. 

Jakie są przeciwwskazania do leczenia implantologicznego?

Implanty jak każdy zabieg chirurgiczny ma szereg przeciwwskazań, które wykluczają, lub odraczają wykonanie zabiegu. Są to:

  • zbyt młody wiek – pacjent powinien być pełnoletni – chodzi o pewność, że wzrost kości już się zakończył,
  • ciąża,
  • nieuregulowana cukrzyca,
  • poważne choroby serca i nowotwory.

Dodatkowo szereg przeciwwskazań dotyczy miejsca gdzie implant ma zostać założony. To wszelkiego rodzaju zakażenia, urazy i braki w kości, którymi można zaradzić, lub które wykluczają zabieg całkowicie. Lekarz przed zabiegiem dokładnie sprawdzi stan jamy ustnej i przeprowadzi wywiad, aby wyeliminować ryzyko powikłań.

Jak inaczej mogę uzupełnić braki zębowe? Kliknij tu

 

Nasz ekspert w implantologii:

Mateusz Rzentała implantologia betterdent

Mateusz Rzentała

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od ponad 11 lat pasjonuje się chirurgią twarzowo-szczękową. Uczestnik licznych szkoleń teoretycznych i praktycznych dotyczących najnowszych technik w chirurgii jamy ustnej. Jego konikiem jest odtwarzaniem rozległych ubytków kostnych.

Między innymi wykonuje zabiegi: operacyjne usuwanie zębów zatrzymanych, wyłuszczenia torbieli i guzów w obrębie jamy ustnej, odtwarzanie ubytków kostnych przed wszczepieniem implantów, podniesienia dna zatoki szczękowej, wszczepianie implantów.

W czasie wolnym pianista.