ortodoncja | Betterdent

ortodoncja

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się korygowaniem oraz leczeniem wad zgryzu u pacjentów w każdym wieku. Leczenie to odbywa się głównie za pomocą aparatów ortodontycznych (stałych i ruchomych). Wbrew pozorom nieprawidłowy zgryz nie jest problemem wyłącznie estetycznym, ponieważ nieleczone wady mają wpływ na stan zdrowia całej jamy ustnej.

Dla kogo leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne można z sukcesem przeprowadzić u dzieci, młodzieży i dorosłych. Ostatnio dużą popularność zyskują zabiegi u osób dorosłych, u których odzywają się problemy niezałatwione za młodu.

Bez względu na wiek, pacjenci najczęściej rozpoczynają leczenie z powodów estetycznych. Nie mniej istotną kwestią jest fakt, że nieprawidłowy zgryz powoduje szereg problemów tj. próchnica, nadmierne ścieranie się zębów, migreny, bóle mięśni twarzy, wady wymowy czy problemy z przeżuwaniem. Nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić do przedwczesnej utraty zębów oraz paradontozy.

Jak wygląda leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne zawsze rozpoczyna się od konsultacji, na której lekarz wykonuje dokładne badanie jamy ustnej oraz pełną diagnostykę. Dzieli się ją na 4 części:

  • badanie ogólnego stanu jamy ustnej; lekarz sprawdza wówczas jakie problemy może powodować wada zgryzu, czy stan jamy ustnej pozwala na ewentualne założenie aparatu,
  • pobieranie wycisków diagnostycznych, dzięki którym lekarz jest w stanie wykonać pełną diagnostykę,
  • zdjęcia RTG – zdjęcie pantomograficzne oraz cefalometryczne pokazujące dokładne umiejscowienie korzeni zębowych i ułożenie zębów w łuku,
  • zdjęcia wewnątrz jamy ustnej oraz zdjęcia twarzy, wykonywane konwencjonalnym aparatem

Powyższe czynności wykonywane są na jednej wizycie u specjalisty. Dalsza konsultacja odbywa się po tygodniu lub dwóch. W tym czasie pobrane wyciski trafiają do laboratorium protetycznego, gdzie przygotowywany jest gipsowy model diagnostyczny. Model wraz z kompletem zdjęć pozwala lekarzowi na przygotowanie indywidualnego planu leczenia.

Kolejna wizyta służy dokładnemu omówieniu z pacjentem przygotowanego planu leczenia. Lekarz tłumaczy jaką wadę ma pacjent, jakie opcje terapeutyczne są możliwe, ile trwa leczenie i ile w sumie będzie kosztować. Każdy Pacjent sam decyduje jaki system leczenia (aparat) wybiera.

Aparaty różnią się estetyką, czasem leczenia, liczbą wizyt kontrolnych, komfortem noszenia oraz kosztem. Warto wiedzieć, że nie każdy aparat znajdzie zastosowanie u każdego pacjenta. Rzadko jednak się zdarza, żeby pacjenci byli ograniczeni do jednej opcji.

Ostatnim etapem jest założenie aparatu, które trwa ok. 45 min. Następnie już tylko wizyty kontrolne, w zależności od zaleceń lekarza co 4-6 tygodni i… gotowe!

Leczenie ortodontyczne nie ma ograniczeń wiekowych. Każdy moment jest dobry na rozpoczęcie swojej drogi do pięknego oraz zdrowego uśmiechu!

 

Nasz ekspert w ortodoncji:

Beata Dronzikowska-Zając

Niezwykle doświadczony lekarz z ponad 20-letnim stażem. Absolwentka Warszawskiej Akademii Medycznej oraz prestiżowych podyplomowych trzyletnich studiów na Donau-Universitat w Austrii w zakresie ortodoncji.

Ma tytuł Master of Science in Orthodontics. Aktywnie uczestniczy w międzynarodowych kursach, szkoleniach i sympozjach z zakresu ortodoncji, chirurgii ortognatycznej i implantologicznej oraz protetyki stomatologicznej.

Od lat prowadzi szkolenia dla studentów i lekarzy specjalizujących się w ortodoncji, dzieląc się doświadczeniem i wiedzą zdobytą podczas serii międzynarodowych szkoleń.

Niezwykle zaangażowana, ciepła i serdeczna. Skutecznie zajmuje się nawet najtrudniejszymi przypadkami.

 

Karolina Kulesza Ortodonta Targówek BetterDent

Karolina Kulesza | brak możliwości zapisu nowych pacjentów

Absolwentka Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Specjalizuje się w leczeniu ortodontycznym dzieci i dorosłych z wykorzystaniem aparatów stałych i zdejmowanych (ruchomych).

Korzysta z innowacyjnych metod leczenia. Systematycznie pogłębia swoje kwalifikacje zawodowe. Szkoli się u  najlepszych specjalistów ortodontycznych m.in. z USA, aby jak najlepiej sprostać oczekiwaniom swoich pacjentów.