Leczenie ortodontyczne można z sukcesem przeprowadzić u dzieci, młodzieży i dorosłych. Ostatnio dużą popularność zyskują zabiegi u osób dorosłych, u których odzywają się problemy niezałatwione za młodu.
Bez względu na wiek, pacjenci najczęściej rozpoczynają leczenie z powodów estetycznych. Nie mniej istotną kwestią jest fakt, że nieprawidłowy zgryz powoduje szereg problemów tj. próchnica, nadmierne ścieranie się zębów, migreny, bóle mięśni twarzy, wady wymowy czy problemy z przeżuwaniem. Nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić do przedwczesnej utraty zębów oraz paradontozy.
Leczenie ortodontyczne zawsze rozpoczyna się od konsultacji, na której lekarz wykonuje dokładne badanie jamy ustnej oraz pełną diagnostykę. Dzieli się ją na 4 części:
Powyższe czynności wykonywane są na jednej wizycie u specjalisty. Dalsza konsultacja odbywa się po tygodniu lub dwóch. W tym czasie pobrane wyciski trafiają do laboratorium protetycznego, gdzie przygotowywany jest gipsowy model diagnostyczny. Model wraz z kompletem zdjęć pozwala lekarzowi na przygotowanie indywidualnego planu leczenia.
Kolejna wizyta służy dokładnemu omówieniu z pacjentem przygotowanego planu leczenia. Lekarz tłumaczy jaką wadę ma pacjent, jakie opcje terapeutyczne są możliwe, ile trwa leczenie i ile w sumie będzie kosztować. Każdy Pacjent sam decyduje jaki system leczenia (aparat) wybiera.
Aparaty różnią się estetyką, czasem leczenia, liczbą wizyt kontrolnych, komfortem noszenia oraz kosztem. Warto wiedzieć, że nie każdy aparat znajdzie zastosowanie u każdego pacjenta. Rzadko jednak się zdarza, żeby pacjenci byli ograniczeni do jednej opcji.
Ostatnim etapem jest założenie aparatu, które trwa ok. 45 min. Następnie już tylko wizyty kontrolne, w zależności od zaleceń lekarza co 4-6 tygodni i… gotowe!