Endodoncja BetterDent skuteczne leczenie kanałowe

endodoncja

Endododonta zajmuje się chorobami miazgi zęba. Popularnie, leczenie endodontyczne nazywane jest leczeniem kanałowym. Prawidłowo przeprowadzone leczenie jest bardzo skuteczne, bezbolesne i bezpieczne. W jego wyniku chroni się ząb przed usunięciem.

leczenie kanałowe ból zęba

Kto powinien udać się do endodonty?

Endodonta pracuje nad zębem zagrożonym usunięciem. Dzieje się tak, kiedy miazga zębowa ulega zakażeniu lub obumarciu. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku nieleczonej próchnicy, czasami w wyniku pęknięcia lub innego uszkodzenia zęba. Jest kilka sygnałów, które bezwzględnie powinny wzbudzić naszą czujność:

 • przeszywający stały ból zęba,
 • ząb wyraźnie pociemniał,
 • stał się nadwrażliwy – chodzi tu zarówno o nadwrażliwość na ciepło/zimno, jak i dotyk,
 • ząb pękł lub się złamał,
 • z dziąsła koło zęba mamy wysięk ropy.

Powyższe objawy mogą wystąpić pojedynczo lub też po kilka naraz. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z objawów powinniśmy bezwzględnie udać się do dentysty. Jeżeli będziemy zwlekali z podjęciem leczenia, możemy stracić ząb.

Jak wygląda leczenie kanałowe w naszym gabinecie stomatologicznym na Targówku?

Leczenie kanałowe ma na celu oczyszczenie zęba z zakażonej lub obumarłej miazgi zębowej, przy pomocy specjalnych, bardzo cienkich, pilników. Leczeni można podzielić na kilka etapów:

 1. wykonanie zdjęcia RTG, dzięki któremu widać kształt korzeni zębowych,
 2. znieczulenie miejscowe – bardzo ważne jest, aby zminimalizować dyskomfort Pacjenta podczas zabiegu,
 3. założenie koferdamu — koferdam to specjalna lateksowa osłona, którą lekarz izoluje ząb, nad którym będzie pracował, w tym kroku chodzi o bezpieczeństwo Pacjenta (zachowanie jałowości, ochrona przed połknięciem narzędzia itp.)
 4. otwarcie komory zęba i usunięcie miazgi,
 5. pomiar długości korzeni endometrem, następnie opracowanie kanałów mikrosilnikiem endodontycznym oraz oczyszczenie ich specjalnymi płynami – w tym kroku usuwa się z zęba bakterie oraz toksyny, które zakażały ząb,
 6. osuszenie kanałów,
 7. wypełnienie kanałów specjalnym materiałem stomatologicznym – w naszym gabinecie korzystamy z najskuteczniejszej metody wypełniania kanałów gutaperką na ciepło,
 8. odbudowa zęba.

leczenie kanałowe etapy leczenia

Korzenie zębowe są trudno dostępne i wąskie, stąd w endodoncji liczy się profesjonalizm lekarza i wykorzystanie nowoczesnych narzędzi – specjalnego mikroskopu i mikrosilnika endodontycznego z endometrem.

W naszym gabinecie stomatologicznym na Warszawskim Targówku leczenie kanałowe kosztuje od 550 zł. Cena zależy od liczby kanałów w zębie. W cenie zawiera się kompletny koszt zabiegu (użycie mikroskopu, koferdam, zdjęcia RTG i znieczulenie). 

Po co stosuje się te urządzenia?

 • mikroskop stomatologiczny pozwala na zajrzenie w głąb kanałów. Pomaga lekarzowi obserwować wszystkie swoje działania w powiększeniu – nie jest możliwe w pełni skuteczne leczenie endodontyczne bez użycia mikroskopu,
 • mikrosilnik endodontyczny sprawia, że opracowywanie kanałów jest znacznie bardziej komfortowe dla Pacjenta, szybsze i bezpieczniejsze, bez tego urządzenia kanały opracowywane są ręcznie, co znacząco wydłuża czas zabiegu (nawet do kilku wizyt) i zmniejsza prawdopodobieństwo zakończenia leczenia sukcesem,
 • endometr mierzy długość kanału, dzięki czemu lekarz wie jaką długość ma do opracowania.

Skuteczne leczenie endodontyczne wbrew obiegowej opinii nie jest ani bolesne, ani szczególnie długie. Prawidłowo przeprowadzone chroni ząb przed usunięciem i większymi wydatkami przeznaczonymi na uzupełnienie braku. W naszym gabinecie stomatologicznym leczymy zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, które można znaleźć tu <klik>.