Ortodoncja
Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się korygowaniem oraz leczeniem wad zgryzu u pacjentów w każdym wieku. Leczenie to odbywa się głównie za pomocą aparatów ortodontycznych (stałych i ruchomych). Wbrew pozorom nieprawidłowy zgryz nie jest problemem wyłącznie estetycznym, ponieważ nieleczone wady mają wpływ na stan zdrowia całej jamy ustnej.
Dla kogo leczenie ortodontyczne?
Leczenie ortodontyczne można z sukcesem przeprowadzić u dzieci, młodzieży i dorosłych. Ostatnio dużą popularność zyskują zabiegi u osób dorosłych, u których odzywają się problemy niezałatwione za młodu.
Bez względu na wiek, pacjenci najczęściej rozpoczynają leczenie z powodów estetycznych. Nie mniej istotną kwestią jest fakt, że nieprawidłowy zgryz powoduje szereg problemów tj. próchnica, nadmierne ścieranie się zębów, migreny, bóle mięśni twarzy, wady wymowy czy problemy z przeżuwaniem. Nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić do przedwczesnej utraty zębów oraz paradontozy.
Jak wygląda leczenie ortodontyczne?
Leczenie ortodontyczne zawsze rozpoczyna się od konsultacji, na której lekarz wykonuje dokładne badanie jamy ustnej oraz pełną diagnostykę. Dzieli się ją na 4 części:
- badanie ogólnego stanu jamy ustnej; lekarz sprawdza wówczas jakie problemy może powodować wada zgryzu, czy stan jamy ustnej pozwala na ewentualne założenie aparatu,
- pobieranie wycisków diagnostycznych, dzięki którym lekarz jest w stanie wykonać pełną diagnostykę,
- zdjęcia RTG – zdjęcie pantomograficzne oraz cefalometryczne pokazujące dokładne umiejscowienie korzeni zębowych i ułożenie zębów w łuku,
- zdjęcia wewnątrz jamy ustnej oraz zdjęcia twarzy, wykonywane konwencjonalnym aparatem
Powyższe czynności wykonywane są na jednej wizycie u specjalisty. Dalsza konsultacja odbywa się po tygodniu lub dwóch. W tym czasie pobrane wyciski trafiają do laboratorium protetycznego, gdzie przygotowywany jest gipsowy model diagnostyczny. Model wraz z kompletem zdjęć pozwala lekarzowi na przygotowanie indywidualnego planu leczenia.
Kolejna wizyta służy dokładnemu omówieniu z pacjentem przygotowanego planu leczenia. Lekarz tłumaczy jaką wadę ma pacjent, jakie opcje terapeutyczne są możliwe, ile trwa leczenie i ile w sumie będzie kosztować. Każdy Pacjent sam decyduje jaki system leczenia (aparat) wybiera.
Aparaty różnią się estetyką, czasem leczenia, liczbą wizyt kontrolnych, komfortem noszenia oraz kosztem. Warto wiedzieć, że nie każdy aparat znajdzie zastosowanie u każdego pacjenta. Rzadko jednak się zdarza, żeby pacjenci byli ograniczeni do jednej opcji.
Ostatnim etapem jest założenie aparatu, które trwa ok. 45 min. Następnie już tylko wizyty kontrolne, w zależności od zaleceń lekarza co 4-6 tygodni i… gotowe!
Leczenie ortodontyczne nie ma ograniczeń wiekowych. Każdy moment jest dobry na rozpoczęcie swojej drogi do pięknego oraz zdrowego uśmiechu!
Ortodoncja
-
Konsultacja z diagnostyką i planem leczenia 500 PLN
-
Aparat metalowy — 1 łuk 2 900 PLN
-
Aparat porcelanowy — 1 łuk 3 600 PLN
-
Aparat samoligaturujący metalowy — 1 łuk 3 950 PLN
-
Aparat samoligaturujący porcelanowy — 1 łuk 4 950 PLN
-
Wiz. Kontrolna — metalowy, ceramiczny — 2 łuki 300 PLN
-
Wiz. Kontrolna — samoligaturujący — 2 łuki 350 PLN

Kinga Haponik-Masarczyk
Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Specjalizuje się w ortodoncji, która stała się jej największą pasją w stomatologii. Prowadzi leczenie zarówno dorosłych, jak i dzieci w każdym wieku, zapewniając im indywidualnie dobrane metody terapeutyczne.
Praca z najmłodszymi pacjentami daje jej ogromną satysfakcję. W gabinecie tworzy bezpieczną przestrzeń, w której dzieci mogą czuć się swobodnie i zaufać procesowi leczenia. W komunikacji z dziećmi opiera się na metodzie NVC (Porozumienie Bez Przemocy), co pomaga budować relację opartą na zaufaniu i empatii.
Pracuje na nowoczesnym sprzęcie diagnostycznym. W swojej praktyce stosuje zarówno aparaty stałe – klasyczne metalowe, estetyczne oraz samoligaturujące – jak i leczenie nakładkowe Invisalign, będąc certyfikowanym lekarzem tej metody.
Stale rozwija swoje umiejętności, uczestnicząc w szkoleniach, konferencjach i zjazdach ortodontycznych. Ukończyła prestiżowy dwuletni kurs prof. Mirabelli we Włoszech. Jest autorką publikacji naukowych oraz wykładowczynią z zakresu ortodoncji i stomatologii dziecięcej w Europejskiej Fundacji Rozwoju Medycyny i Edukacji.
Za swoją działalność została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP oraz Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Zdrowia przyznaną przez Ministra Zdrowia.